První zmínky

První doložitelné písemné zmínky o osobách s příjmením Hnilička

Ve Vlastivědě moravské, svazek soudní okres Hrotovice u obce Slatina se uvádí ….“okolo roku 1430 nabyl ho (dvůr) zeman Mik. Hnilička z Rešic, který se však z neznámého nám důvodu dostal do sporu s Pertoldem z Lipé, svým lenním pánem a byl kolem roku 1439 donucen toto zboží odprodati. Nějaký zeman Hnilička vystupuje ještě v 70. letech 15. století v jižních Čechách, není však jisto, zda je totožný s tímto lipským manem trestaným za felonii“….

V 10. a 6. svazku Archivu českého je několik zmínek o osobě nesoucí jméno Hnilička, kdy ve vlastním textu není nijak titulován, ale v jmeném rejstříku je označen jako zeman. Nejzajímavější je zmínka v korespondenci mezi Petrem a Vokem z Rožmberka z 8. října 1479, kdy Petr píše …..Jakož mi píšete abych Sudlicovi, Hniličkoví a jiným odpuštěnie dal. Wězte, že mi se toho nynie nezdá učiniti, a potřebí jest toho powzdržeti….

Nebo Václav Vlček z Čenova a na Helfenburce, purkrabí Helfenburský, píše ve stejném období Vokovi z Rožmberka ….“Také VMti žaluji na toho lotra na Hniličku, žeť mi jest pravým krádežím zlý, nešlechetný člověk, mému člověku z Bavorova koně pobral a málo ho nezabil, i slyším, že jsú někteří ti zjímáni, kteří jsú s ním v té jízdě byli na Třeboň, a on sám že jedva ujel. I prosím VMti velice za to, račte rozkázati, ať se jim právo stane takovým zlodějským lotróm“…..

Dopis Petra z Rožmberka Vokovi z Rožmberka (8. záři 1479)

 

Výskyt příjmení Hnilička

Podle https://www.kdejsme.cz  v České republice žije 1003 osob s příjmením Hnilička/Hniličková (stav k roku 2013). Nejvíce v Praze (120), Českých Budějovicích (73) a v Uherském Brodě (60).

První úplný soupis osob za účelem stanovení daňových povinností v Českém království je z roku 1654 a nazývá se Berní rula nebo také berní rola (staročeské berně znamená daň). Stavovský český sněm rozhodl roku 1652-3 o provedení podrobného soupisu všeho berni podrobeného majetku (tedy poddanského) v Čechách. Zatím účelem byly ustanoveny čtyři visitační komise složené ze 4 osob - jeden zástupce za každý stav, které měly navštívit všechna panství a statky, prohlédnout vsi, poddanská pole, pořídit soupis berni podléhajících poddaných tzv. "skutečně osedlých" a stanovit počet osedlých pro každou ves. "Osedlý" byl berní jednotkou rovnající se jednomu sedlákovi, nebo 4 chalupníkům, či 8 zahradníkům. Na osedlé byla přepočtena i řemesla a živnosti. Tento počet je dodatečně komisí připsán ke každé vsi a shrnut pro celé panství. Podle jejich počtu byly určovány berní podíly toho kterého panství a kraje. V době do jara 1655 sepsaly komise podle svých instrukcí všechny české kraje, Prahu a Kladsko, s výjimkou Chebska. Výsledkem "generální visitace země" je berní rula, obvykle datovaná do roku 1654.

U každého poddaného je uváděna celková rozloha jeho polí, výměra ozimů, jařin, počty dobytka. Nejsou uvedeni podruzi ani čeleď (to jest poddaní bez berního - zdanitelného majetku).  Zachycovány jsou pusté osedlosti, vyhořelé usedlosti a nově se usazující poddaní v letech 1652-54. Uváděna jsou řemesla, pokud byla poddanými provozována. Nestejným způsobem komise zaznamenávaly mlýny, kostely, fary, lesy, počet ovčáckých mistrů a pacholků a také bonitu půdy.

V jmenném rejstříku k Berní rule z roku 1654 pro Prácheňský a Bechyňský kraj je uvedeno 10 osob s příjmením Hnilička z různých lokalit. Jak je uvedeno výše, nejsou zapsáni podruzi a čeleď.

jméno

 

obec

panství

kraj

Hnilička Jan

sedlák

Pracejovice

Strakonice

Prácheňský

Hnilička Jan

krejčí

Velešín

Nové Hrady

Bechyňský

Hnilička Jiřík

sedlák

Smrkov

Jistebnice

Bechyňský

Hnilička Jiřík

sedlák

Kardašova Řečice

Jindřichův Hradec

Bechyňský

Hnilička Petr

krejčí

Kardašova Řečice

Jindřichův Hradec

Bechyňský

Hnilička Vondra

chalupník

Jílovice

Třeboň

Bechyňský